В зв’язку з проведенням у місті тижня з питань запобігання захворювання на цукровий діабет та з метою підвищення інформованості населення розміщуємо для пацієнтів та їх батьків наступну інформацію.

Цукровий діабет у дітей: причини, симптоми і лікування.

 

Цукровий діабет – це хвороба порушення вуглеводного обміну; проявляється підвищенням рівня цукру в крові. Цукровий діабет страждають, за різними даними, від 1 до 5 % населення. Цукор, що надходить з їжею, розпадається в травному тракті і потрапляє в кров у вигляді глюкози. Утилізацією цукру з крові займається інсулін. Це гормон, виробляється (секретується) особливими клітинами підшлункової залози (В-клітини). Його основна функція – знижувати рівень глюкози в крові.

Причини розвитку цукрового діабету у дітей

Цукровий діабет буває двох типів: інсулінозалежний та інсулінонезалежний.
Інсулінозалежний цукровий діабет (тип 1). Пов’язаний з тим, що інсуліну не вистачає, клітини підшлункової залози його не виробляють (секретують) в достатній кількості. Діти звичайно страждають саме цією формою захворювання.
Дефекти будови підшлункової залози, що призводить до його недостатності, передається у спадок. Воно може ніяк не впливати на вироблення інсуліну довгий час (місяці, роки) або не проявиться у людини взагалі. Далеко не всі спадково схильні до діабету люди хворіють. Вважається, що початок хвороби сприяють віруси краснухи, вітряної віспи , гепатиту, грипу, паротиту та ін. Вони служать пусковим моментом і включають ряд патологічних механізмів, що призводять до поступової загибелі клітин підшлункової залози, що виробляють інсулін.
Отже, хвороба запущена, клітини підшлункової залози потихеньку випадають з процесу синтезу інсуліну. Але в цілому секреція гормону поки що не порушена, залишилася в живих частина клітин справляється з підвищеною навантаженням.
Однак процес загибелі клітин триває, і через деякий час інсуліну починає не вистачати для переробки цукру, що надійшов у підвищеній кількості, при так званій цукрового навантаження. Це прихована, латентна стадія цукрового діабету або, в медичній літературі, «порушення толерантності до глюкози». Вранці, натщесерце, рівень глюкози крові у хворого нормальний, але після їжі, що містить вуглеводи, тривалий час утримується на високих цифрах. Проведене дослідження називається «цукрова крива». І тільки після того, як загинуть 80-90 % клітин, ми побачимо явний цукровий діабет з усіма супутніми йому симптомами.
Інсулінозалежний цукровий діабет вилікувати неможливо. Клітини підшлункової, синтезувавши інсулін, на жаль, загинули. Цукор людині необхідний, він надходить з їжею в достатній кількості, переходить в кров, в ній плаває, але ніхто його звідти не забирає, так як інсуліну немає, і взяти його нізвідки. Допомогти людині можна єдиним способом – ввести інсулін. Хворі на цукровий діабет змушені отримувати його довічно.
Симптоми цукрового діабету у дітей
Провідними симптомами цукрового діабету є: спрага, збільшення кількості сечі (поліурія), зниження маси тіла.
Супутні симптоми (не обов’язково свідчать про наявність у дитини саме цукрового діабету): слабкість, підвищена втомлюваність, зниження працездатності, як розумової, так і фізичної, зміна апетиту (частіше підвищений), зниження імунітету, гнійничкові і грибкові ураження шкіри, для маленьких дітей характерна поява попрілостей на стегнах і в промежині, вульвіт у дівчаток.
Сеча дитини стає прозора і чиста, як вода. На білизні, пелюшках після неї утворюються так звані «крохмальні плями (насправді – цукор).
Якщо початкові ознаки цукрового діабету пропустити, то через 2-4 тижні у школярів, а у маленьких дітей значно раніше, через кілька днів, розвинеться кетоацидоз. Що це таке?
Людині цукор необхідний, він бере участь у різних метаболічних процесах. Коли глюкози не вистачає, організм намагається добути її самостійно. Такий спосіб передбачений продуктом розпаду жирів є глюкоза. Але під час реакції розпаду жиру утворюється не тільки глюкоза, але і маса побічних речовин, похідних ацетону (кетони). Оскільки цукру потрібно багато, кетонів теж виходить колосальна кількість, і вивести їх не представляється ніякої можливості. Кетони накопичуються в крові, з кожним днем погіршуючи стан хворого. Кетоацидоз наростає поступово і при ненаданні медичної допомоги закінчується комою (діабетична, або кетоацідотіческая, або гіперглікемічні кома). Медичних термінів, що характеризують цей стан, існує дуже багато, але всі вони – суть одного процесу.
Нерідко цукровий діабет у дитини вперше виявляється і діагностується лише у стані кетоацидозу.
Клініка кетоацидозу. Стан кетоацидозу розвивається поступово, протягом декількох годин і днів, і при відсутності медичної допомоги закінчується комою і загибеллю хворого.
Для початкової стадії  характерні наступні симптоми: посилення симптомів діабету: спраги і поліурії (збільшення кількості сечі), болі в животі, переймоподібні, навколо пупка або праворуч в підребер’ї, нудота, блювання, зниження аппетиту, слабкість, головний біль, запаморочення, порушення зору. Вигляд хворого: шкіра і губи сухі, тріщини в кутах рота і на губах, на вилицях – рум’янець («діабетичний рум’янець»), запах ацетону з рота!
Для прекоми характерні наступні симптоми: посилення всіх симптомів, неприборкана блювота з домішкою крові («блювота кавовою гущею»), шкіра суха, в’яла, бліда з сірим відтінком, губи і язик покриті коричневим нальотом, болі в животі дуже сильні, картина гострого живота, відсутність стільця, порушення серцевої діяльності та дихання.
Діабетична кома. Характерні наступні симптоми: хворий без свідомості, сечі немає, блювоти немає, виражені розлади кровообігу й дихання, необхідна екстрена допомога у відділенні реанімації.
Ускладнення цукрового діабету у дітей
Ускладнення розвиваються при цукровому діабеті призводять до значного зниження якості життя і інвалідизації хворого.
Жирове переродження печінки. Збільшена, щільна печінка, порушення відтоку жовчі (дискінезія жовчовивідних шляхів).
Діабетична ангіопатія (патологія дрібних судин). На початкових стадіях процес при адекватної терапії звернемо. Зазвичай перші ознаки проявляються через 15-20 років після початку хвороби, але при поганій компенсації і зниженому контролі над станом дитини – раніше, через 3-5 років.
Прояви:
Зміни судин сітківки ока (діабетична ретинопатія). У хворого знижується зір, закінчується відшаруванням сітківки і сліпотою.
Зміна судин нирок (діабетична нефропатія). Призводить до розвитку ниркової недостатності.
Зміна дрібних судин нижніх кінцівок. Порушується кровопостачання ніг (в першу чергу стоп). Характерно поява трофічних виразок, болю при фізичному навантаженні, похолодання стоп. У важких випадках розвивається гангрена (у дітей не буває, в основному у літніх людей, тривало страждаючих діабетом).
Зміни судин головного мозку з розвитком діабетичної енцефалопатії (емоційні, інтелектуальні та психічні розлади).
Зміна дрібних судин в інших органах і тканинах (кишечнику, суглобах та ін) з відповідною симптоматикою.
Полінейропатія. Ураження периферичних нервів. Характеризується зниженням чутливості і слабкості у кінцівках, порушується хода.
Діагностика цукрового діабету у дітей
1. Виявлення цукру в сечі. Цукор в сечі – не завжди ознака діабету. По-перше, він може підвищуватися при значному споживанні легкозасвоюваних вуглеводів. Наприклад, ви пішли з дитиною в парк покататися на каруселях, де він заодно з’їв десять чупа-чупса, три порції морозива і випив кілька пляшок солодкої води. Не дивно, що після такого навантаження цукор в сечі підвищиться.
По-друге, цукор в сечі – це не обов’язково глюкоза. Є і інші цукри (наприклад, фруктоза), і у дитини може бути захворювання, пов’язане з порушенням засвоєння саме цих Цукрів. Глюкоза в сечі підвищується і при ряді патологічних станів (травми, інфекційні захворювання), прийом деяких ліків та ін.
2. Підвищення рівня цукру в крові натщесерце.
3. При підозрі на діабет проводиться дослідження цукрова крива (або проба на толерантність до глюкози) на приховану недостатність інсуліну.
Лікування діабету залежить від стадії, на якій його «зловили». Терапія кетоацидозу проводиться в лікарні, дитині внутрішньовенно крапельно вводяться різні розчини, що відновлюють хімічний склад крові, підбирають адекватні дози інсуліну.
Після виписки з лікарні для дитини починається нове життя Хворим цукровий діабет він тепер залишиться довічно, доведеться кардинально змінити свої звички і пристосуватися до склався станом. Провідними напрямками в терапії діабету є дієта, введення інсуліну та профілактика або лікування ускладнень хвороби. Величезну роль в терапії та у подальшій долі дитини відіграє самоконтроль хворого.
Дієта при цукровому діабеті
Хворому на цукровий діабет необхідно дотримуватися суворої дієти. До харчування потрібно поставитися дуже серйозно, так як дози інсуліну призначаються виходячи з кількості споживаних калорій. Меню дитині складається індивідуально, з урахуванням статі, віку, маси тіла, активності дитини, його звичок і звичаїв, а також тяжкості перебігу хвороби. Зазвичай розробкою дієти займається лікар-ендокринолог.
Хворим на цукровий діабет слід дотримуватися дієти № 9 по Певзнеру, однак, перш за все, необхідно прислухатися до побажань лікаря.

Інсулін. Інсулінотерапія.

Випускаються різні препарати інсуліну. Їх класифікують по періоду дії.
Інсуліни короткої дії. Початок їх дії укладається в 30 хвилин, тривалість – 4-8 годин. Інсуліни тривалої дії. Їх дія починається через 1-5 годин після введення препарату і триває 20-30 годин. Інсуліни середньої дії починають працювати через 30 хвилин-2 години після введення, розраховані на 16-20 годин.
Правила використання та зберігання інсуліну:
1. Підбором дози препарату та кратності його введення займається виключно лікар-ендокринолог.
2. Інсулін традиційно вводиться у вигляді підшкірної ін’єкції. Місця ін’єкцій час від часу змінюють: плече, стегно, сідниці, передня черевна стінка. Технікою проведення ін’єкцій повинні оволодіти батьки дитини, тому що хворому малюкові уколи будуть вони робити. Як тільки дитина виріс і усвідомив свою відповідальність, батькам потрібно обмежити своє прагнення до надмірної опіки. Діти після 10-12 років можуть вводити собі інсулін самостійно.
3. При лікуванні інсуліном здійснюється обов’язковий контроль цукру крові. У дитини повинен бути свій власний індивідуальний глюкометр – прилад для вимірювання рівня глюкози в крові.
4. Не можна використовувати інсулін:
З вичерпаним терміном придатності.
З осадом, помутнілий, зі зміненим кольором. Інсулін короткої дії повинен бути прозорим і безбарвним, продовженого – непрозорим або стає таким після збовтування.
Розморожений.
Зберігався у відкритому флаконі чи картриджі понад 30 днів.
5. При введенні інсуліну дотримуйтесь правил антисептики: голка повинна бути стерильна та індивідуальна, місце уколу – оброблено спиртом.
Ускладнення інсулінотерапії.
Гіпоглікемічна кома. Розвивається при введенні підвищеної дози інсуліну в поєднанні з недостатнім надходженням цукру з їжі або підвищеним його витратою (фізичне або емоційне навантаження).
Симптоми. Спочатку з’являється серцебиття, тремтіння кінцівок, сильне почуття голоду, болю в животі, пітливість, слабкість. Потім немотивований плач, збудження, переміняється пригніченням, втрата свідомості, судоми.
Допомога. Якщо хворий у свідомості – напоїти солодким чаєм, дати шматочок цукру або цукерку. При втраті свідомості – терміново викликати лікаря.
Хронічне передозування інсуліну. Трапляється, коли доза інсуліну підібрана неправильно, надто завищена.
Симптоми. Підвищений апетит, ожиріння, прискорення росту і статевого дозрівання. Ознаки зниження цукру в крові, з’являються вранці і вночі: голод, біль у животі, пітливість, слабкість, серцебиття, тремтіння кінцівок, погіршення настрою.
Допомога: переглянути інсулінові дози – завдання лікаря.
Хронічна недостатність інсуліну. Розвивається у разі неправильного підбору дози інсуліну хворому або при самовільному зниженні дози.
Симптоми: затримка росту, розвитку, статевого дозрівання, рання поява ускладнень (діабетичне ураження судин).
Допомога: переглянути інсулінові дози – завдання лікаря.
Зміни шкіри і підшкірного жиру в місцях введення інсуліну.
Профілактика: часто змінювати місця ін’єкцій.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.