Топ-6 міфів про грудне вигодовування: що необхідно знати?

Період грудного вигодовування в житті молодої матері цілком традиційно пов’язаний з безліччю найрізноманітніших стереотипів, міфів і забобонів. Серед загальноприйнятих і поширених «шкідливих порад» є і культурні, і побутові, і медичні. Багато з них можуть істотно погіршити ситуацію з грудним вигодовуванням.

Міф №1: це боляче.

Факт: ні, годувати грудьми – це не боляче. Для того, щоб не мати проблем з прикладанням дитини до грудей, необхідно ознайомитися з правилами годування перед народженням дитини, на курсах для майбутніх батьків або у фахівців. На теперішній час існує така професія, як грудний консультант. Саме ці фахівці можуть допомогти жінці встановити лактацію та годувати немовля з задоволенням.

Міф №2: не у всіх жінок є молоко.

Факт: Тільки мізерний відсоток жінок дійсно не можуть годувати грудьми. Більшість випадків, коли немовлят переводять на суміш, – це неправильне встановлення лактації, а не фізіологічна проблема.

Для того, щоб вироблялося грудне молоко – необхідні 2 гормона: пролактин та окситоцин. Окситоцин – гормон радості. Саме тому жінці, яка годує груддю, необхідно відчувати позитивні емоції, відпочивати та насолоджуватися материнством. Щоб поліпшити лактацію необхідно регулярно прикладати дитину до грудей, що сприяє виробленню гормону пролактину. Чим частіше і довше дитина знаходиться біля грудей матері – тим більше молока. Молоко прибуває під час прикладання, не буває «порожніх грудей», «непотрібного молока» тощо. Все грудне молоко – ідеальне за складом саме для вашого немовляти. До речі, «немолочні» жінки – це теж не більше ніж міф. Адже лактацію можна викликати навіть у жінки, яка не народжувала.

Міф №3: при годуванні грудьми необхідна сувора дієта.

Факт: вважається, що сувора дієта мами допоможе дитині з коліками. Однак коліки – це комплекс всіляких відчуттів, які доставляють новонародженому дискомфорт, і до харчування, частіш за все, не мають ніякого відношення. Вони можуть бути викликані внаслідок незрілості нервової системи чи травного тракту або навіть дією гормонів на організм дитини. Якщо ж мова йде про гази, то це індивідуально у кожного малюка. Лише окремі продукти можуть викликати у дитини дискомфорт. Тут просто треба мати міру та спостерігати.

Сувора дієта при грудному вигодовуванні – це необов’язкова вимога. Немає потреби обмежувати себе мізерним набором продуктів. Однак в перші дні життя малюка раціон матері повинен бути максимально простим і дієтичним. При грудному вигодовуванні в перший місяць краще вживати каші (гречка, рис, вівсянка, геркулес), нежирне м’ясо (кролик, індичатина, яловичина, баранина), нежирні молочні продукти (кефір 1%, сир 5-9%, молоко 1.5-2.5%), м’які сорти сирів (адигейський, сулугуні, фета), овочі (картопля, кабачок, брокколі та ін) та фрукти (печене яблуко, банан). Не можна їсти при грудному вигодовуванні чіпси, картоплю фрі, сухарики, горішки та інший фастфуд. Про газовані напої на період годування теж краще забути. У цей час необхідно насичувати материнський організм тільки корисними речовинами.

Міф №4: грудне вигодовування псує фігуру.

Факт: ні. Кожне грудне годування – це втрата калорій. Тому якраз навпаки грудне годування може допомогти позбавитися від зайвої ваги після вагітності. До речі, під час годування груддю можна займатися спортом. Розповіді, що зникне молоко, не зовсім правдиві. Головне в міру і займатися в зручній білизні. Ну і, звичайно ж, не починати займатися, поки повністю не відновиться організм: 6 тижнів після пологів – і можна приступати до легких вправ, 6 місяців – до звичних фізичних навантажень. Якщо, звичайно, немає протипоказань.

Грудне вигодовування може зіпсувати форму грудей? Так, таке може трапитися. Але через різке і неправильне припинення годування. Якщо жінка поступово припиняє годувати грудьми, без допомоги ліків (це вкрай небезпечно), груди відновляться за певний час і будуть виглядати, як до народження дитини. Головне – стежити за своєю вагою. Так як різка втрата або набір ваги більш небезпечні для вигляду грудей.

А ось відмова взагалі годувати дитину грудьми як раз може негативно вплинути на вигляд грудей. До речі, за статистикою, жінки-годувальниці значно рідше страждають від раку молочних залоз.

Міф №5: годувати після року – шкідливо.

Факт: ця думка абсолютна необґрунтована. За даними Міністерства охорони здоров’я, ВООЗ та ЮНІСЕФ, грудне вигодовування має тривати до 2 чи більше років. Звичайно, межу встановлює кожна жінка сама, адже це її тіло. Але тим не менш, годування після року корисне і потрібне дитині. Грудне молоко – це не тільки спосіб харчування для малюка, але й відчуття захисту та спілкування з мамою.

Міф №6: годувати грудьми важко.

Факт: зовсім ні. Грудне годування – це природно, і в разі, якщо у вас все вийшло, легко. Їжа для малюка, потрібної температури та складу, завжди при мамі. При грудному годуванні не потрібно думати про пляшечки, стерилізації, підігріви, вимірювання температури суміші тощо.