Підтримуємо грудне вигодовування заради здоровішої планети

Народження дитини – це і прекрасна подія, що міняє життя батьків, і величезна відповідальність для них. Годування дітей грудного та раннього віку є одним з важливих напрямків в галузі поліпшення виживаності дітей та сприяння їх здоровому росту і розвитку. Перші два роки життя дитини особливо важливі, так як оптимальне харчування протягом цього періоду сприяє зменшенню захворюваності і смертності, зниженню ризиків хронічних захворювань та кращому загальному розвитку. Оптимальне грудне вигодовування критично важливе – завдяки йому можна було б щорічно рятувати понад 820 000 дітей у віці до 5 років.

Рекомендації ВООЗ і ЮНІСЕФ по оптимальному годування дітей грудного та раннього віку полягають в наступному:

  • ранній початок грудного вигодовування протягом години після народження дитини;
  • виключно грудне вигодовування протягом перших шести місяців життя;
  • введення належного поживного і безпечного прикорму у віці шести місяців поряд з продовженням грудного вигодовування до досягнення дитиною віку двох років чи більше.

Однак, останнім часом, в зв’язку з пандемією COVID-19, були висловлені побоювання з приводу того, чи можуть матері з цим захворюванням передавати вірус SARS-CoV-2 своєму немовляті при годуванні груддю.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я ризик інфікування немовлят COVID-19 через грудне молоко низький, інфекція, як правило протікає легко або безсимптомно, в той час як наслідки відмови від грудного вигодовування і розлучення матері з дитиною можуть бути значними. Експерти ВООЗ вважають, що COVID-19 для виживання та здоров’я немовлят і дітей представляє набагато меншу загрозу, ніж інші інфекції, від яких захищає грудне вигодовування та рекомендують матерям з підозрою або підтвердженим діагнозом починати або продовжувати годувати грудьми, бо переваги грудного вигодовування значно перевищують потенційні ризики передачі. Але матері, які годують грудьми, повинні дотримуватися правил особистої гігієни, носити маску поруч з дитиною (в тому числі під час годування), мити руки до та після контакту з дитиною (включаючи годування), а також чистити / дезінфікувати забруднені поверхні.

Привілеї грудного вигодовування та взаємодії між матір’ю і дитиною для запобігання інфекції та зміцнення здоров’я і розвитку особливо важливі, коли медичні та інші громадські послуги самі по собі порушені або обмежені. Грудне вигодовування підвищує імунну систему дитини, а антитіла матері передаються дитині через грудне молоко, допомагаючи їй боротися з інфекціями.

Грудне вигодовування є не лише оптимальним, збалансованим й гігієнічним природним харчуванням дитини, але також має зв’язок з навколишнім середовищем, зміною клімату. У світі, повному нерівності, криз та бідності, грудне вигодовування вважається основою міцного здоров’я  немовлят та матерів на все життя.

В період вагітності та грудного вигодовування мами приділяють своєму харчуванню особливу увагу, адже певні речовини з їжі можуть потрапляти до організму дитини, захисні та вивідні системи якої ще не сформовані. Та чи всіх речовин це стосується? Чи варто вводити дуже суворі обмеження та позбавляти себе улюблених продуктів?

Сувора дієта при грудному вигодовуванні – це необов’язкова вимога. Немає потреби обмежувати себе мізерним набором продуктів. Однак в перші дні життя малюка раціон матері повинен бути максимально простим і дієтичним. При грудному вигодовуванні в перший місяць можна вживати каші (гречка, рис, вівсянка, геркулес), нежирне м’ясо (кролик, індичатина, яловичина, баранина), нежирні молочні продукти (кефір 1%, сир 5-9%, молоко 1.5-2.5%), м’які сорти сирів (адигейський, сулугуні, фета), овочі (картопля, кабачок, брокколі та ін) та фрукти (печене яблуко, банан). Не можна їсти при грудному вигодовуванні чіпси, картоплю фрі, сухарики, горішки та інший фастфуд. Про газовані напої на період годування теж краще забути. У цей час необхідно насичувати материнський організм тільки корисними речовинами. Багато хто цікавиться, чи потрібно вживати спеціальні продукти для лактації. Насправді, їжі, яка вирішить проблему лактації, немає. Недолік грудного молока найчастіше пов’язаний зі стресами, частими недосипами, проблемами зі здоров’ям, неправильним режимом пиття та харчування. Щоб поліпшити лактацію необхідно регулярно прикладати дитину до грудей, що сприяє виробленню гормону пролактину, дотримуватися режиму харчування та питного режиму (не менше 2,5 л в день). Прийняття їжі повинно бути дробовим, тобто, протягом дня молодій мамі рекомендується перекушувати кожні 3-4 години. Небажано допускати занадто великих проміжків між прийомами їжі. Також при нестачі молока лікарі рекомендують регулярно його зціджувати. Це поліпшить приплив молока і допоможе налагодити процес лактації.