До тижня грудного вигодовування. НАЙАКТУАЛЬНIШI ПИТАННЯ ВIД МАМ, ЩО ГОДУЮТЬ ГРУДДЮ

Вiдповідає завiдувач кафедри педiатрii, неонатологii та дитячих iнфекцiй Донецького нацiонального медичного унiверситету (м. Лиман), кандидат мед. наук, доцент, лiкар-педiатр вищоi категорii

Чернишова Ольга Євгенівна

  1. Що робити, якщо дитина не бере груди?

Діти часто погоджуються брати груди в напівсонному стані, використовуйте це знання. Заколишіть малюка на руках, а коли бачите, що дитина починає закривати очі – проведіть соском по губах, якщо вона відкриває рот – вкладіть груди. Продовжуйте качати дитину. Якийсь час вам доведеться користуватися переважно годуванням уві сні, поки дитина не прийме для себе годування грудьми і в бадьорому стані. Якщо не виходить прикласти малюка до грудей напівсонного, можна допомогти йому використанням пальцевого годування.

Для цього потрiбно використовувати пляшечку з зцідженим грудним молоком, в отвiр соски якої вставлений тоненький зонд. Зонд прикріплюється до вказiвного пальця мами, і прямий палець вводиться в рот дитині. Пляшечку потрiбно розмiстити вище рівня грудей мами. Звичайно, мамі потрібен помiчник. Молоко надходить по зонду, дитина починає робити смоктальні рухи. За одну-дві хвилини такого годування можна запропонувати дитині груди. Якщо малюк категорично відмовляється смоктати груди мами, його можна годувати зцідженим грудним молоком з чашки, з шприца (без iгли), з ложечки.

  1. Як зрозуміти, чи достатньо молока отримує дитина?

Достовірних ознак того, що дитина отримує достатню кількість молока, лише три. По-перше, це збільшення ваги тіла. Дитина повинна набирати перші 6 місяців життя, перебуваючи на грудному вигодовуванні, не менше 500 грам за місяць, тобто не менше 125 грам за тиждень.

По-друге, це добова кількість сечовипускань. Перші два тижнI життя дитина мочиться стільки раз за добу, скільки йому днів плюс ще одне сечовипускання Діти старше двох тижнів життя мочаться 12 і більше разів на добу.

В-третє, це кількість випорожнень (дефекацій). У дитини в перші 4-6 тижнIнiв, в середньому, не менше 3 випорожнень на добу. Обсяг калових мас повинен бути як кільце, утворене вказівним і великим пальцями мами, як при жесті ОК.
  

  1. Які переваги у мами, яка годує грудьми?

Завдяки розвитку медицини в останні роки доведено той факт, що у жінок, які годують груддю, при інших рівних умовах, рідше розвивається рак грудей, рак яєчників, рак шийки матки, цукровий діабет 2 типу. Крім того, жiнка, що годує, легше втрачає надлишкову вагу тiла.

  1. Як лікувати тріщини на сосках?

Трiщини на сосках легше попередити, ніж лікувати. Якщо тріщини вже з’явилися, перш за все, необхідно перевiрити правильнiсть прикладання дитини до грудей.

Важливо, щоб малюк не отримував сосок-пустушок, догодовування з пляшок, тому що їх використання призводить до того, що під час годування дитина травмує сосок.
Сприяти загоєнню тріщин можуть мазі на основі ланоліну – Ланолінова, Пурілан, Бепантен, Солкосерил. Ці мазі наносяться пiсля годування. Змивати перед наступним годуванням мазь не потрібно. Якщо трiщини глибокі i на сосках з’являється кров, необхiдно тимчасово відлучити дитину від пошкодженої груди на 6-12 годин, максимум – до 3 діб. Цю молочну залозу треба зціджувати (вручну!) кожні 3 години. Трещіни змащувати Желе Солкосерил. Не рекомендується змащувати маслом обліпихи, олією шипшини, які мають специфічний запах, що може не сподобатися дитині. Цi масла потрібно змивати перед годуванням малюка. Від цього шкіра на сосках пересушується, легко травмується, видаляється природне мастило, що підсилює пошкодження соскiв.

  1. Чи можна відновити грудне годування, якщо воно було перервано?

Звичайно, можна. Цей процес називається релактація.

За місяць-два можна вивести дитину на грудне вигодовування, якщо мама має достатньо бажання і її підтримують інші члени сім’ї.

Навіть якщо не вдасться домогтися лише грудного вигодовування, все одно кількість грудного молока збільшиться, дитина смоктатиме мамині груди. І за час релактації контакт мами з дитиною стає ближчим.