Інформаційні повідомлення

В липні 2017р. в м. Чернігові проводятся заходи, щодо профілактики артеріальної гіпертензії.

    Гіпертонія у дітей —
    причини і лікування

Завдяки сучасній пропаганді здорового способу життя багатьом відоме таке поняття як артеріальна гіпертонія. Це патологічний стан, при якому підвищується тиск в кровоносних судинах, що призводить до перевантаження серця, зміни еластичних властивостей судинної стінки і загрожує такими ускладненнями як інфаркт міокарда та інсульт. Як правило, у багатьох людей це захворювання асоціюється з людьми більш старшого віку, але ряд педіатрів відзначає зростання випадків артеріальної гіпертонії у дітей. Якщо вчасно не помітити виникнення цього стану і не вжити лікувальні і профілактичні заходи, то артеріальна гіпертонія може перерости в стійку і практично невиліковну патологію.

Гіпертонія у дітей, як і у дорослих, може виникати з кількох причин:
– первинна, або есенційна гіпертонія,
– вторинне підвищення артеріального тиску, що виступає як симптом якогось захворювання (як правило, хвороб нирок і вегетативної нервової системи).
Іншими причинами вторинної гіпертонії можуть бути порушення обміну речовин (ожиріння), неправильний спосіб життя або прийом деяких лікарських препаратів.
Найчастіше у дітей виникає вторинне підвищення артеріального тиску і набагато рідше — есенціальна гіпертонія.
Причиною високого тиску у зовсім маленьких дітей (віком до 6 років) часто є вроджені чи набуті захворювання нирок. Вся справа в тому, що ці органи виділення, крім усього іншого активно беруть участь в регуляції артеріального тиску шляхом виділення особливого гормону — реніну. При запальних чи інших захворюваннях нирок може відбуватися збільшення виділення цього гормону, що призводить до вторинної гіпертонії. Для новонародженого нормальним тиском вважається 70/50 мм. рт. ст. до року цей показник збільшується до 95/60, потім воно поступово збільшується на 2-3 мм. рт. ст. щорічно. Якщо ж тиск у дитини перевищує ці показники на 10-15 одиниць потрібно бити на сполох і показувати дитини лікаря — в першу чергу перевіряти систему нирок, тільки після виключення їх патології починають перевіряти на наявність інших причин артеріальної гіпертонії. У дітей віком до 6 років первинна гіпертонія практично ніколи не виявляється.
Найбільша кількість випадків гіпертонії у дітей виявляється у підлітковій віковій групи. Це не дивно — саме в цей період кардинальної перебудови організму виникає найбільше передумов до розвитку цього патологічного стану. Запідозрити гіпертонію у підлітка можна при наявності систолічного (верхнього) тиску понад 120 мм рт. ст. а діастолічного — вище 80-90 мм рт. ст. крім уже описаних проблем з нирками до цього стану можуть призводити деякі форми вегето-судинної дистонії (яка останнім часом все частіше діагностується у підлітків), ожиріння, неправильне харчування. Крім того, в цьому віці необхідно враховувати і особистісні особливості дитини, його становище в колективі, спілкування з однолітками. Якщо в цьому плані існують проблеми, це призводить до того, що підліток перебувати в постійному стресі, який, в свою чергу, вже сам по собі здатний значно підвищувати артеріальний тиск і створювати картину гіпертонії.
У ряді випадків, вторинна гіпертонія у дітей виникає як побічний ефект деяких лікарських препаратів.
Рідко, але все ж зустрічається у дітей і первинна гіпертонія. Найбільш важливу роль в її розвитку відіграє генетичний фактор, шляхом так званого полігенного спадкування — це коли гени не визначають наявність захворювання, а лише створюють схильність до нього, тому воно може розвинутися при певних зовнішніх впливах (стрес, неправильне харчування). Діагноз «есенціальна гіпертонія» ставиться тільки в тому випадку, коли виключені всі інші можливі причини підвищення артеріального тиску. Батькам важливо взяти на замітку — якщо ви або ваші родичі страждають гіпертонією важливо уважно стежити за тиском у вашої дитини, можливо він успадкував схильність до цієї патології.
Якщо ж у вашої дитини підвищений артеріальний тиск визначається протягом декількох днів — необхідно показати його лікаря і пройти повне медичне обстеження. Якщо це вторинна гіпертонія, то необхідно почати лікування основного захворювання, що призвів до цього стану. У тому випадку, якщо артеріальна гіпертонія викликана стресом можливе призначення легких заспокійливих засобів (екстракту валеріани, наприклад).
У будь-якому випадку необхідно дотримуватися дієти без солі (особливо строго забороняти «чіпси», «сухарики»), нормалізувати раціон, повністю покривати всю потреба у вітамінах та мікроелементах. Потрібно захистити дитину від зайвих фізичних і емоційних навантажень. Потрібно виключити всі продукти і препарати, що піднімають тиск (кава, енергетики).

Артеріальна гіпертонія у дітей і підлітків: причини і лікування

Особлива небезпека гіпертонії в тому, що велика частина хворих не підозрює про своє захворювання — у них нічого не болить.
Що ж робити, якщо виявили у вашої дитини підвищений артеріальний тиск (АТ):
— По-перше, потрібно з’ясувати, який рівень АТ є нормальним з урахуванням статі, віку і зростання вашої дитини (цільове АТ), — говорить доктор медичних наук КГМА Олена Емельянчик.
— По-друге, слід провести обстеження дитини в поліклініці або — при необхідності — в спеціалізованому кардіологічному відділенні.
Мінімальний обсяг діагностичних методів включає огляд очного дна, ехокардіографію з кольоровим доплерівським картуванням, аналіз сечі. Ну і, звичайно, необхідно усунути вплив керованих факторів ризику артеріальної гіпертонії у вашій родині.
— У тому випадку, якщо діагноз встановлений, вам буде потрібно домашній тонометр для регулярного самостійного контролю. Вирішення питання про лікарському лікуванні дитини від гіпертонії може прийняти тільки лікар на підставі
результатів діагностичних досліджень. Але успіх терапії залежить від того, наскільки сам підліток і батьки готові виконувати рекомендації.

Причини артеріальної гіпертонії у дітей:
– Надлишкова маса тіла.
– Гіподинамія (недостатня фізична активність).
– Активне і пасивне куріння.
– Надмірне споживання солі.

Лікування артеріальної гіпертонії у дітей
Зменшення надлишкової маси на 4-5 кг призводить до зниження артеріального тиску у дитини на 5 мм рт. ст. (А збільшення — навпаки).
Оптимальний режим харчування — 3-5 разів на день, але без перекусів.
Поважайте апетит дитини. не змушуйте його доїдати.
Обмежте жири (вершкове масло, сметану, сир, м’ясо, ковбаси, сири) до третини звичного денного раціону, вибирайте продукти з низьким вмістом жиру.
Віддавайте перевагу овочі, зелень, фрукти, бобові, кукурудзу. сірі каші. Дитині необхідно рух — щодня протягом 45-60 хвилин (ходьба в швидкому темпі, танці, плавання, рухливі ігри, їзда на велосипеді).