Грудне вигодовування по місяцях – пам’ятка для мам

Грудне вигодовування – природне харчування для дитини. У перші дні після народження необхідно якомога частіше прикладати малюка до грудей. По-перше, це стимулює активне вироблення молока, по-друге, молозиво (провісник молока, виробляється в перші дні), є самим цінним і корисним харчуванням для крохи. Можливо, початок грудного вигодовування (ГВ) – це не найпростіший період в житті жінки, тому що для налагодження лактації необхідні часті і правильні прикладання. Тут важливою буде підтримка чоловіка і рідних, адже цей процес займе певний час, але тільки спочатку. З часом ви зрозумієте, що грудне вигодовування значно спрощує життя і матері,       дитини. .

У перше і друге прикладання до грудей маля виїдає зовсім небагато молозива приблизно 10-20 мл. Цього, як правило, достатньо, щоб наситити крихту. Молозиво поживне, а головне, воно сприятливо діє на імунну систему, і шлунково-кишковий тракт новонародженого.

Грудне вигодовування – 1й місяць

У перший місяць життя, в середньому, малюк їсть 8-15 разів на добу, але у кожної дитини все індивідуально. Один проводить біля грудей 1,5 години, а іншому достатньо 10 хвилин, але через чверть години він зажадає груди знову. Для збереження лактації обов’язкові нічні годування. У перший місяць не варто підлаштовувати дитину під зручний для вас режим харчування. Новонародженого необхідно прикладати на вимогу і давати йому стільки часу скільки йому необхідно.

Грудне вигодовування – 2й місяць

У 2 місяці режим харчування малюка все так само хаотичний і мамі ще доводиться підлаштовуватися під ритм крихти – годувати за потребою. Це нормально, адже дитина ще дуже мала.

У період з 2 до 3 місяців жінка що годує, може зіткнутися з такою проблемою, як лактаційна криза.

Грудне вигодовування – 3й – 4й місяці

Це час, коли у малюка починає «вимальовуватися» свій розпорядок. Проміжки між годуваннями стають трохи довше, у тому числі і вночі. За останніми даними  здорова дитина не потребує прикорму до півроку. Якщо малюк знаходиться на вигодовуванні на вимогу, то до цього ж віку немає необхідності в питній воді.

Грудне вигодовування – 5 місяців

У цьому віці малюк все ще перебуває виключно на грудному вигодовуванні. У 5 місяців діти, як правило, починають проявляти живий інтерес до їжі, яку вживають батьки. Дорослі розцінюють таку поведінку, як сигнал до початку прикорму. Однак – прикорм необхідно вводити лише з 6-ти місячного віку дитини

Грудне вигодовування – 6 місяців

З 6 місяців знайомимо крихту з їжею, вводимо прикорм. Існує безліч варіантів і схем прикорму. Почати можна з каш, овочевих пюре. З кожним місяцем меню дитини буде ставати різноманітнішим. Вводити нові продукти необхідно з обережністю починаючи з половини чайної ложки.

Якщо раніше не було необхідності допаювати малюка, то тепер саме час почати.

З введенням прикорму можна навмисно скорочувати частоту прикладань, якщо ви вирішили поступово відлучати малюка від грудей.

До якого віку годувати дитину

Якщо у мами немає проблем зі здоров’ям або протипоказань до годування грудьми, то ВООЗ рекомендує прикладати дитину до грудей до 2 років і більше. Але думки різних фахівців, лікарів на цей рахунок протилежні. Деякі педіатри вважають годування до 6 місяців – необхідним, до 1 року – бажаним, до 1,5 року можливим, але необов’язковим. До якого віку годувати грудьми вирішує тільки мама в силу своїх можливостей, обставин і бажання. Тривале годування принесе тільки користь малюкові, адже склад молока змінюється відповідно до потреб і віку дитини. Хоча мама може зіткнутися з певними труднощами. Це постійна прихильність до малюка, годування в незручних місцях, більш складне відлучення.

 Режим грудного вигодовування

Багато мам задаються питанням, а як часто потрібно годувати дитину? Який повинен бути режим? На сьогоднішній день немає певних схем грудного вигодовування. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) рекомендує прикладати дитину до грудей на вимогу. Проте існує два варіанти годування немовлят – на вимогу і по годинах. Розглянемо два види.

Годування по годинах

Схема годування по годинах широко застосовувалася в ХХ столітті, коли жінки після короткої декретної відпустки були змушені повертатися на виробництво, а дітей віддавати в ясла з грудного віку. Сучасний ритм життя також досить активний, але тепер у мам є вибір і широке інформаційне поле.

Суть годування за часом полягає в тому, щоб з пелюшок привчити дитину до дисципліни, зручного для батьків режиму, сприяти якнайшвидшій соціалізації. Протягом дня малюка прикладають до грудей раз в 3 години. Нічний інтервал повинен становити 6 годин. Згідно з цією схемою, через 2-3 місяці інтервал між денними прикладаннями повинен бути 3,5-4 години, а нічний збільшиться на годину. У цього способу є безліч мінусів, а з плюсів – режим, до якого прийти цим шляхом не так вже просто. Адже, якщо у новонародженого є потреба в їжі, то замінити її навряд чи чимось вийде. А дивитися 3 години на кричущу дитину? Психологічно такий вид годування робить негативний вплив як на маму, так і на малюка.

У першу чергу від годування по годинах страждають жінки, у яких трохи молока. Відомо, що лактація налагоджується завдяки частим прикладанням. А чим рідше годівлі, тим гірше виробляється молоко. Імовірність того, що з часом воно зникне – велика.

Також малюк не встигає насичуватися. Процес смоктання вимагає від нього зусиль і навіть голодна дитина може заснути від втоми, недоївши необхідної кількість молока. Якщо така ситуація повторюється і доводитися постійно чекати наступного годування 3-4 години, то це спричинить за собою ряд наслідків таких, як порушення сну, підвищену збудливість, втрату у вазі. На сьогоднішній день більшість педіатрів не рекомендують годування по годинах, особливо в ранньому віці.

 Годування на вимогу

Альтернатива суворому режиму – годування на вимогу. Це природний спосіб харчування для новонароджених, особливо перших місяців життя.

Годування на вимогу має масу переваг:

– Знижується ймовірність маститів у матері, активно скорочується матка;
– Мама сама вирішує, коли відлучити дитину від грудей, молоко не зникає раптово;
– Дитина нормально набирає вагу, отримує всі необхідні поживні речовини;
– Більшість дітей, які перебувають на ГВ на вимогу, не беруть пустушку і не потребують її;
– Немає необхідності допаювати дитину до 6 місяців;
– Діти, які перебувають на природному ГВ, більш спокійні, мають можливість тривалого і частого контакту з мамою.

Звичайно, у кожного способу є негативні сторони так, наприклад, малюк, який отримує груди на першу вимогу може використовувати її для задоволення смоктального рефлексу. З дорослішанням малюка у мами стираються межі особистого простору, також дитина може потребувати груди в громадському місці. Відлучення може бути більш довгим і болючим процесом. Але у всьому слід шукати золоту середину. Якщо мама, наприклад, до року зібралася відлучати малюка від грудей, то є сенс за 3-4 місяці до наміченого віку поступово переходити на годування по годинах, збільшуючи інтервали між ними.

Скільки молока потрібно дитині?

Відповідь на це питання полягає не в грамах і мілілітрах, а поведінці і самопочутті дитини. Малюк, якому вистачає молока – добре набирає вагу, не менш 600 грамів на місяць, активний в години неспання. Починаючи з середини першого місяця кількість сечовипускань – не менше 12 разів на добу (проводимо тест на мокрі пелюшки). При прикладанні до грудей за допомогою зважування до і після годувань можна дізнатися скільки молока з’їдає дитина. Звичайно, якщо в цьому є необхідність або це рекомендація вашого педіатра.

Якщо мамі доводиться годувати дитину зцідженим молоком, то існують рекомендації які відповідають віку.