Для попередження виникнення випадків небезпечних захворювань, зокрема ботулізму, який може виникнути при вживанні в’ялених рибних продуктів, особливо тих, що реалізуються поза межами закладів торгівлі громадського харчування, дитяча поліклініка №2 від 24.07.2017р. розміщує інформацію “Ботулізм, що про ньго треба знати”, для ознайомлення населення.

Ботулізм – небезпечне токсико-інфекційне захворювання, що протікає з ураженням нервової системи, що викликається паличкою ботулізму Clostridium botulinum.

 

Захворювання виникає в результаті попадання в організм продуктів харчування, води або аерозолів, заражених ботулотоксином – речовиною, яка виробляє паличка ботулізму. Інфекція потрапляє в організм через слизові оболонки дихальних шляхів, шлунково-кишковий тракт, пошкоджену шкіру та легені. Ботулізм може проявлятися у вигляді одиничних отруєнь або у вигляді отруєнь цілих груп людей. В даний час найчастіше зустрічаються випадки захворювання, пов’язані з вживанням солоної риби (таранки) та консервів домашнього приготування. Смерть настає внаслідок паралічу дихальної мускулатури і дихальної недостатності. Імунітет після перенесеного захворювання не розвивається, тобто людина може захворіти повторно.

Збудник ботулізму дуже поширений в природі і тривалий час може бути присутнім у ґрунті. Джерелами збудника інфекції є теплокровні тварини (найчастіше сільськогосподарські тварини), деякі прісноводні риби, ракоподібні, а також сама людина, з екскрементами якого паличка ботулізму виділяється в навколишнє середовище і перетворюється в суперечки.

Найчастіше розмноження відбувається в консервованих продуктах (так як відсутній кисень), при цьому виділяється токсин (ботулотоксин), що є сильною отрутою й не руйнується шлунковим соком. Як правило, ботулотоксин накопичується в консервах, солоній рибі, ковбасі і шинці, грибах і в інших подібних продуктах, приготованих з порушенням технології, особливо в домашніх умовах. Крім харчового ботулізму, іноді трапляються поодинокі випадки захворювання у дітей до року, яких годували штучними сумішами, що містять мед.

Токсин, потрапляючи в організм, надходить у кров і розноситься по всіх відділах, порушуючи при цьому роботу нервових клітин, що відповідають за передачу збудження до м’язів. При ботулізмі уражаються практично всі черепні м’язи: м’язи очей, гортані, глотки, дихальні м’язи. Виникають бульбарний синдром (порушення мови і ковтання) і паралітичний синдром. Смерть, як правило, настає в результаті гострої дихальної недостатності або від раптової зупинки серця.

  Види і форми ботулізму

  • Харчовий ботулізм виникає при вживанні в їжу продуктів харчування, забруднених ботулотоксином. Ранової ботулізм виникає у разі забруднення відкритих ран на тілі людини грунтом, що містить паличку ботулізму. При цьому у рані створюються оптимальні умови для проростання спор, які потрапили з грунту, і подальшого утворення токсин. В останні десятиліття зросло число захворювань ранньою формою ботулізму серед наркоманів, що вживають героїн, в якому містилися спори бактерій.
  • Ботулізм дитячого віку зустрічається у грудних дітей віком до 6 місяців. Спори збудника інфекції потрапляють в організм дитини через шлунково-кишковий тракт. Найчастіше джерелом хвороби стає заражений грунт, домашній пил, іноді мед. У групі ризику знаходяться діти на штучному вигодовуванні і проживають у несприятливих санітарних умовах. Ботулізм невідомої природи діагностується у випадку, коли не вдається встановити зв’язок виникнення хвороби з вживанням будь-якого харчового продукту.

За ступенем тяжкості ботулізм може протікати в легкій, середньотяжкій та тяжкій формах. Легка форма захворювання характеризується ураженням окорухових м’язів. При середньотяжкій формі ботулізму крім окорухових м’язів уражаються м’язи глотки і гортані. Важка форма хвороби протікає з легенево-дихальної недостатністю і сильними бульбарними порушеннями (розлади ковтання, жування, мови).

 Симптоми захворювання

Інкубаційний період ботулізму становить від кількох годин до п’яти днів. Спочатку з’являються нудота і блювання, біль у животі, метеоризм, запори або рідкий стілець. Потім підключаються м’язова слабкість, сухість у роті, розлади зору. Хвора людина скаржиться на «туман» перед очима, двоїння в очах. Зіниці хворого розширені, він погано розрізняє навколишні предмети, може спостерігатися косоокість, опущення верхніх повік. М’язова слабкість відчувається навіть у потиличних м’язах: голова хворого людини звисає і він змушений притримувати її руками. Слабкість міжреберних м’язів виражається поверхневим, ледь помітним диханням. При важких ураженнях нервової системи виникає бульбарний синдром, при цьому людина втрачає здатність володіти своєю мовою, погіршується мова, пацієнт не може жувати і ковтати навіть рідку їжу (з-за паралічів м’язів глотки і гортані). Можливе підвищення температури до 40°C.

При ботулізмі дитячого віку спостерігається млявість і апатія у дитини. Малюк дуже слабо смокче груди або зовсім відмовляється від неї, крик і плач немовляти тихі, майже безшумні. Дитина перестає посміхатися, починаються запори.

 Діагностика

Незважаючи на виражені клінічні прояви, діагностується ботулізм досить важко, оскільки часто лікарі приймають клініку ботулізму за харчові отруєння, токсикоінфекцію, гіпертонічний криз, енцефаліт, отруєння грибами, порушення мозкового кровообігу. Дуже важливу роль у діагностиці ботулізму має факт групового захворювання у людей, що вживали в їжу один і той же продукт (групові отруєння в їдальнях, кафе або отруєння в декількох ч ленів сім’ї). При підозрі на ботулізм досліджується кров, блювотні маси, випорожнення, промивні води шлунка, а також залишки харчових продуктів. Присутність ботулотоксину в досліджуваних зразках визначається за допомогою біологічного методу (тестування проводиться на білих мишах).

 Лікування ботулізму

Людина з підозрою на ботулізм підлягає терміновій госпіталізації. Насамперед, проводять промивання шлунка і кишечника. У терміновому порядку хворому вводять противоботулиническую сироватку. Якщо при діагностиці вдалося точно визначити тип токсину бактерії, то вводять спеціальну монорецепторную антитоксичну сироватку, яка цілеспрямовано працює проти одного конкретного типу токсину (наприклад, типу А або В). Якщо ж тип токсину не встановлений, то застосовують суміш сироваток А. При своєчасному введенні протівоботулініческой сироватки прогноз захворювання сприятливий.

Хворому необхідний ретельний догляд. Призначають часте тепле пиття та сечогінні препарати (для очищення організму від залишкових токсинів). При паралічі дихання хворий переводиться на штучну вентиляцію легень. При відсутності можливості проведення штучної вентиляції легенів гине до 65 % хворих людей. При розладі ковтальної функції здійснюють штучне харчування через зонд або з допомогою поживних клізм.

Одужання при ботулізмі відбувається повільно. Спочатку відновлюється слиновиділення, потім поступово йде неврологічна симптоматика. В останню чергу відбувається відновлення зору і м’язової сили (цей період може тривати до півроку). Незважаючи на важкі неврологічні розлади, при своєчасному грамотному лікуванні у людини, яка перенесла ботулізм, практично не залишається ніяких ознак захворювання.

 Профілактика

Найбільш небезпечні продукти домашнього приготування в герметично закритій тарі, так як в домашніх умовах неможливо домогтися повного знищення збудників ботулізму. У зв’язку з цим, в цілях профілактики перед вживанням таких консервів необхідно прогрівати розкриті банки при 100° протягом півгодини (в киплячій воді) – це призведе до руйнування ботулотоксину. Особливо це стосується консервованих грибів, так як повністю відмити їх від найдрібніших частинок ґрунту, в яких, можливо, містяться спори ботулізму, практично не можливо. Продукти, що не підлягають термообробці, але також представляють собою сприятливе місце для розвитку токсину (солона і копчена риба, ковбаса), повинні зберігатися при температурі не більше 8-10°.

Не можна вживати в їжу консерви (м’ясні і овочеві), куплені в магазинах, якщо кришка банки хоч трохи надута. Такі надуті банки («бомбажні») підлягають утилізації.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.