28 липня прийнято відмічати Всесвітній день боротьби з гепатитом, запроваднений ВООЗ. Дитяча поліклініка №2 ЧМР, для підвищення знань у людей про дане захворювання та наслідки до яких воно приводить, надає інформацію.

28 липня прийнято відмічати Всесвітній день боротьби з гепатитом. Це офіційний Всесвітній день по боротьбі з гепатитом, запроваджений ВООЗ, який призначений для підвищення знань у людей про це захворювання та наслідки до яких воно призводить.

Гепатит – це запалення печінки, в більшості випадків викликається вірусною інфекцією.

Існує п’ять основних вірусів гепатиту, званих типами А, B, C, D і E. 

Захворіти на гепатит А і Е  можна при вживанні в їжу інфікованих харчових продуктів, води, контактно-побутовим шляхом. Зараження гепатитами В, С, D відбувається при порушенні цілісності шкірних покривів людини під час проведення медичних, косметологічних, стоматологічних маніпуляцій, хірургічних втручань, переливання крові та її компонентів, при незахищених статевих контактах, введенні наркотичних речовин. Інфікування медичного персоналу може відбутися при  порушенні протиеп ідемічного режиму під час проведення маніпуляцій та оперативних втручань, при травмах під час роботи з біологічним матеріалом, який може містити вірус. Джерелом інфекції є хворі на гострі та хронічні форми гепатитів, а також вірусоносії, особи з безсимптомним перебігом захворювання. Сприйнятливість людини до вірусу гепатитів  висока.  Вірусний гепатит В може передаватись від хворої матері до дитини під час пологів.

Щоб уникнути інфікування вірусними гепатитами А і Е, необхідно:

– використовувати для пиття, миття посуду, овочів та фруктів лише безпечну  воду (бутильовану або кип’ячену,

– ретельно мити руки з милом, використовувати індивідуальні рушники,

– вживати якісні продукти харчування.

З метою запобігання зараженню парентеральними різновидами вірусних гепатитів, необхідно  в побуті використовувати індивідуальні засоби особистої гігієни, уникати травм, під час отримання  косметологічних процедур у салонах звертати увагу на наявність стерильного інструментарію, антисептичних засобів для обробки рук та стерильних одноразових медичних рукавичок у  персоналу.

З метою профілактики статевого шляху передачі інфекції слід уникати випадкових статевих контактів, використовувати  індивідуальні засоби захисту.

Для профілактики вірусного гепатиту В існує вакцина. Вакцинація розпочинається новонародженим дітям в пологовому будинку. Курс складається з 3-х щеплень. Дорослим ніколи не пізно розпочати курс щеплень. Вакцина є генно-інженерною і НЕ МІСТИТЬ живого вірусу. Захворіти на гепатит після вакцинації НЕМОЖЛИВО!

Існують комбіновані вакцини для захисту від вірусного гепатиту А і В , а також вакцини для захисту від вірусного гепатиту А. Захистіть себе і рідних – зробіть щеплення!

 Вірусні гепатити – не вирок!

ВІРУСНИЙ ГЕПАТИТ С -ПРИЧИНИ ЗАХВОРЮВАННЯ, CИМПТОМИ, ДІАГНОСТИКА ХВОРОБИ, ЛІКУВАННЯ і ПРОФІЛАКТИКА.

 Вірусний гепатит С антропонозная вірусна інфекція з  умовної групи трансфузійних гепатитів, що  характеризується ураженням печінки, безжовтяничним,  легким і середньотяжким перебігом в гострій фазі і  частою схильністю до хронізації, розвитку цирозів  печінкиі первинних гепатокарціном. 
Відмінною особливістю вірусу вірусного гепатиту С є здатність дотривалої персистенції в організмі, що обумовлює високий рівень хронізації інфекції.

Резервуар і джерело інфекції: хворі хронічними та гострими формами хвороби, що перебігають як з клінічними проявами, так і безсимптомно. Сироватка і плазма крові інфікованої людини заразні протягом періоду, що починається з одного або декількох тижнів до появи клінічних ознак хвороби, і можуть містити вірус невизначено довгий час. 
Механізм передачі гепатиту С.
  Вірус вірусного гепатиту С передається насамперед через заражену кров і в меншій мірі через інші біологічні рідини людини.

До груп підвищеного ризику відносять осіб, яким багаторазово переливали кров та її препарати, а також осіб, які мають в анамнезі масивні медичні втручання, і багаторазові парентеральні маніпуляції, особливо при повторному використанні нестерильних шприців і голок. розповсюдженість вірусного гепатиту С серед наркоманів дуже висока (70-90%); цей шлях передачі являє собою найбільшу небезпеку в поширенні захворювання. Вертикальна передача вірусного гепатиту С від вагітної до плоду рідкісна, але можлива при високих концентраціях вірусу у матері або при супутньому інфікуванні вірусом імунодефіциту людини. Роль статевих контактів у передачі вірусного гепатиту С достатньо невелика і становить близько 5-10% (при передачі вірусного гепатиту В – 30%). Частота статевої передачі збудника зростає при супутній ВІЛ-інфекції, великій кількості сексуальних партнерів.

Симптоми Вірусного гепатиту С. Інкубаційний період. Складає 2-13 тижнів, проте в залежності від шляху передачі може подовжуватися до 26 тижнів.
 Гостра інфекція здебільшого клінічно не діагностується, протікає переважно в субклінічній безжовтяничній формі, що становить до 95% всіх випадків гострого вірусного гепатиту С. Хворі відзначають слабкість, млявість, швидку стомлюваність, погіршення аппетиту. Іноді в дожовтяничний періоді виникають важкість у правому підребер’ї, лихоманка, артралгії, поліневропатія, диспептичні прояви. В загальному аналізі крові можуть виявляти лейко- і тромбоцитопенію.

Перебіг жовтяничного періоду найчастіше легке, ектеричность швидко зникає. Захворювання схильне до загострень, при яких знову виникає жовтяничний синдром і підвищується активність амінотрансфераз.
У частині випадків маніфестацію гострої інфекції супроводжують важкі аутоімунні реакції – апластична анемія, агранулоцитоз, периферична невропатія. Відмітна особливість вірусного гепатиту С – багаторічний латентний або малосимптомний перебіг по типу так званої повільної вірусноїінфекції.

Найбільш загальні симптоми гепатиту включають: 
• слабкість і стомлюваність
 
• втрату апетиту
 
• нудоту
 
• тяжкість або дискомфорт у животі (праворуч, де розташованапечінка)
 
• потемніння сечі
 
• зміна кольору калу (стає світлим)
 
• жовтяницю
 
Ознаки хронічного гепатиту С. Для хронічних гепатиту С характерні слабо виражені симптоми і навіть тривала їх відсутність. Найбільш типові слабкість і стомлюваність, астенічний синдром. Іноді хронічнийгепатит помічають тільки тоді, коли вже розвинулися його незворотні наслідки.
Наслідок хронічного вірусного гепатиту – цироз печінки, може виявлятися погіршенням стану хворого, розвитком жовтяниці і появою асциту (збільшення живота). Може розвинутися печінкова енцефалопатія – ураження головного мозку з порушенням його діяльності.
Нерідко хронічні гепатити виявляються випадково, при обстеженні з приводу інших захворювань або диспансеризації.
Діагностика Вірусногогепатиту С:
Єдино достовірним підтвердженням гепатиту С є   маркерні діагностики. Враховуючи велику кількість безжовтяничну форм гепатиту С, необхідно проводити маркерну діагностику осіб, які систематично отримують велику кількість ін’єкцій (в першу чергу осіб, що вживають наркотики внутрішньовенно).
Лабораторна діагностика гострої фази гепатиту С 
заснована на виявленні вірусної НК в ПЦ і специфічних IgM різними серологічними методами.    

Лікування вірусного гепатиту С:
В даний час, стандартом лікування вірусного гепатиту С, прийнятим низкою країн, є комбінована противірусна терапія (ПВТ) препаратами інтерферону альфа і рибавірину. Тривалість терапії може становити від 24 до 48 тижнів, в залежності від генотипу вірусу гепатиту С.
Прогноз гепатиту С.
Поєднання гепатиту C з іншими формами вірусного гепатиту, різко ускладнює захворювання і загрожує летальним результатом. Небезпека гепатиту С ще й в тому, що ефективної вакцини, здатної захистити від інфікування гепатитом С, поки не існує.
Профілактика вірусного гепатиту С:
Політика охорони здоров’я, спрямована на зниження передачі ВІЛ-інфекції, наприклад просування реклами безпечного сексу серед молоді та застосування індивідуальних шприців і голок серед наркоманів, сприяє зниженню передачі вірусного гепатиту С у групах високого ризику. Профілактичні заходи по попередженню інструментального зараження вірусним гепатитом С, як і заходи, спрямовані на нейтралізацію природних шляхів передачі, ті ж, що і при вірусному гепатиті В. Створення ВГС-вакцини ускладнюється наявністю великої кількості підтипів (більше 90) і мутантних різновидів вірусного гепатиту С, а також короткочасністю ефекту нейтралізуючих антитіл.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.